ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΚΑΙ 1ο ΕΠΑ.Λ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΛΕΕΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ και ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την  Παρασκευή 10/03/2023 στο Γυμναστήριο του Σχολείου εκδήλωση ενημέρωσης των μαθητών μας αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Σχολικής Βίας (6 Μαρτίου).

Στο πλαίσιο αυτό συζητήθηκαν ο διαχωρισμός των εννοιών «πείραγμα και εκφοβισμός» καθώς και τα χαρακτηριστικά των εμπλεκομένων «Θύτης, Θύμα, Παρατηρητές». Επίσης έγινε αναφορά στις επιπτώσεις του Σχολικού Εκφοβισμού σε όλη τη σχολική κοινότητα, στην οικογένεια και στην κοινωνία. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον  ρόλο των θεατών στα περιστατικά Σχολικού εκφοβισμού ενώ έγινε παρουσίαση του Σχεδίου Δράσης  για την αντιμετώπιση σχετικών περιστατικών από το Σχολείο.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με προβολή ταινιών μικρού μήκους που στόχο έχουν την ευαισθητοποίηση των εφήβων σχετικά με το αναφερόμενο θέμα. Στο τέλος, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν με τους υπεύθυνους καθηγητές και την ψυχολόγο τις προσωπικές τους σκέψεις και εμπειρίες.

Υπεύθυνοι για την εκδήλωση ήταν οι καθηγητές

1. Τσεντίδου Γλυκερία Ψυχολόγος ΠΕ23
  2. Ζιάρας Κων/νος ΠΕ83