Εγγραφές – Μετεγγραφές μαθητών ΓΕΛ ΕΠΑΛ: Από 28 Ιουνίου έως 7 Ιουλίου οι αιτήσεις

Από τις 28 Ιουνίου   και ώρα 07:00 έως και τις 07 Ιουλίου   και ώρα 23:59, θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2023-2024 όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ..

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΟ Π.ΕΠΑΛ!!!

Στην Α’ τάξη Π.ΕΠΑ.Λ. εγγράφονται:

Οι κάτοχοι Απολυτηρίου Γυμνασίου ή άλλου ισότιμου και όσοι/ες δεν προάγονται από την Α’ τάξη ΠΕΠΑΛ.

Επιπλέον, χρειάζεται Υπεύθυνη Δήλωση συναίνεσης της εγγραφής του μαθητή και από τον δεύτερο κηδεμόνα, είτε από το gov ή μέσω ΚΕΠ με γνήσιο της υπογραφής!

Στη Β’ τάξη Π.ΕΠΑ.Λ. εγγράφονται:

Δικαίωμα ηλεκτρονικής αίτησης έχουν όσοι/όσες προάγονται από την Α’ τάξη του οικείου ΠΕΠΑΛ

Στις κενές θέσεις που ανακύπτουν τον Σεπτέμβριο, δικαίωμα εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής έχουν οι μαθητές/απόφοιτοι που ανήκουν στις παρακάτω κατηγορίες με την ακόλουθη σειρά προτεραιότητας:

o Προαχθέντες μαθητές της Α ́ τάξης του οικείου Π.ΕΠΑ.Λ. o Προαχθέντες μαθητές της Α ́ τάξης άλλου Π.ΕΠΑ.Λ.

o Προαχθέντες μαθητές της Α ́ τάξης ΕΠΑ.Λ.

o Προαχθέντες μαθητές της Α ́ τάξης ΓΕ.Λ.

(Κριτήριο για την επιλογή όλων των ανωτέρω αποτελεί ο βαθμός προαγωγής της Α ́ τάξης)

o Κάτοχοι απολυτηρίου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. ή ισότιμου

o Κάτοχοι πτυχίου ειδικότητας ΕΠΑ.Λ. ή ισότιμου τίτλου

(Κριτήριο για την επιλογή των ανωτέρω δύο κατηγοριών αποτελεί ο βαθμός απολυτηρίου/πτυχίου ειδικότητας)

Εγγραφές στο Πρότυπο ΕΠΑΛ Κατερίνης

Στην Α΄ τάξη του Π.ΕΠΑΛ εγγράφονται:

Οι κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου (για τους οποίους αποτελεί κριτήριο ο βαθμός αποφοίτησης τους από το γυμνάσιο)

Στη Β’ τάξη Π.ΕΠΑ.Λ.:

Ανανεώνουν την εγγραφή τους οι προαχθέντες/είσες μαθητές/τριες της Α’ τάξης Π.ΕΠΑ.Λ.. (Οι μαθητές/τριες που δεν προάγονται έχουν δικαίωμα να ανανεώσουν την εγγραφή τους στην ίδια σχολική μονάδα.)

Κατά την υποβολή της Ηλεκτρονικής Αίτησης για τη Β’ τάξη Π.ΕΠΑ.Λ., οι μαθητές/τριες δηλώνουν τον τομέα που επιθυμούν να παρακολουθήσουν και έως τρία (3) ΕΠΑ.Λ. στα οποία επιθυμούν να φοιτήσουν κατά σειρά προτίμησης, δηλώνοντας απαραίτητα το Π.ΕΠΑ.Λ. ως πρώτη επιλογή. Η δήλωση αυτή μπορεί να τροποποιηθεί έως την έναρξη των μαθημάτων του εκάστου έτους για τμήματα που ήδη λειτουργούν, λαμβανομένου υπόψη του ελάχιστου και του μέγιστου αριθμού μαθητών/τριών ανά τάξη και χωρίς να τροποποιεί τις ανάγκες σε εκπαιδευτικό προσωπικό.

Οι κενές θέσεις που ανακύπτουν τον Σεπτέμβριο, καλύπτονται από ενδιαφερόμενους/ες μαθητές/τριες βάσει του βαθμού προαγωγής τους από την προηγούμενη τάξη και από απόφοιτους/ες οι οποίοι/ες κατέχουν απολυτήριο τίτλο ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ. ή άλλο ισότιμο τίτλο, με βάση το βαθμό του απολυτηρίου τίτλου ή άλλου ισότιμου, της ημεδαπής ή της αλλοδαπής.

Οι αιτήσεις για τις κατ’ εξαίρεση και εκπρόθεσμες εγγραφές κατά τον μήνα Σεπτέμβριο υποβάλλονται στο Π.ΕΠΑ.Λ. επιλογής εκτός της διαδικασίας εγγραφής μέσω του πληροφοριακού συστήματος του Υ.ΠΑΙ.Θ.. Οι κενές θέσεις ανακοινώνονται στην επίσημη ιστοσελίδα της σχολικής μονάδας.