Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλγαρία (Μάρτιος 2024)

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Προτύπου και 1ου ΕΠΑΛ Κατερίνης με τους συνοδούς καθηγητές τους στη Βουλγαρία. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τον επιβλητικό ναό του Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκι, που βρίσκεται στο κέντρο της Σόφιας καθώς και την πανέμορφη εκκλησία της Αγίας Κυριακής. Επίσης, το Εθνικό Θέατρο του Ivan Vazov εντυπωσίασε τους μαθητές μας όπως και η ρωσική εκκλησία του Αγίου Νικολάου. H ξενάγηση της παλιάς πόλης της Φιλιππούπολης υπήρξε πολύ ενδιαφέρουσα, καθώς είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τα υπέροχα κτίρια αρχιτεκτονικου ενδιαφέροντος, το ρωμαϊκό θέατρο, το αρχαίο στάδιο, το εθνογραφικό μουσείο με τα υπέροχα ξύλινα γλυπτά οροφής και τις ζωγραφιές, καθως και την εκκλησία του Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης που αποτελεί την αρχαιότερη χριστιανική εκκλησία.