Πείραμα του Ερατοσθένη

Η δράση με τίτλο: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης», πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 από πολλά σχολεία της χώρας μας, δίνοντας την ευκαιρία σε μαθητές όλης της Ελλάδας να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης επαναλαμβάνοντας το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη.

Η δράση διοργανώθηκε φέτος από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ) με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και σε συνεργασία με το Ινστιτούτο  Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης.

Το σχολείο μας, Π. ΕΠΑ.Λ Κατερίνης, συμμετείχε στη δράση και οι μαθητές μας μέτρησαν με μεγάλη ακρίβεια την ακτίνα της γης (6356Km).