Ημερίδα ναρκωτικά Τετάρτη 03/04/2024

Μετά από αίτημα της Διευθύντριας του σχολείου στον Διοικητή της Ελληνικής Αστυνομίας Πιερίας, την Τετάρτη 03/04/2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική ημερίδα με θέμα τους κινδύνους και την πρόληψη της χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών, με εισηγητή τον Αστυνόμο Β’ της δίωξης ναρκωτικών, κ.ο Θεόδωρο Τζάγκα . Μέσα σε ένα κλίμα σεβασμού και αλληλεπίδρασης, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν λεπτομερώς και να ευαισθητοποιηθούν στο φλέγον αυτό ζήτημα, να υποβάλουν ερωτήματα σχετικά με τους κινδύνους που ελλοχεύουν από την εξάρτηση από απαγορευμένες ουσίες καθώς και να κατατοπιστούν σχετικά με την εφαρμογή αποτελεσματικών προγραμμάτων πρόληψης, θεραπείας και κοινωνικής επανένταξης των εξαρτημένων ατόμων.